Vyzkoušeno: nová hra Technického muzea v Brně

Objevná cesta doktora Elektrona návštěvníky zavede k nejzajímavějším exponátům Technického muzea v Brně. Zábavnou formou především představuje jejich vynálezce. V budově však nadále panují poměrně přísná opatření proti šíření koronaviru

Věděli jste, že prvním řidičem automobilu se spalovacím motorem byla žena? A že poprvé se horkovzdušným balónem nevznesli lidé, ale ovce, kachna a kohout? 

Všechny tyto informace teď hravým způsobem přináší Technické muzeum v Brně. Po nutné uzavírce kvůli koronavirové krizi muzeum otevřelo své brány veřejnosti aktivitou pro malé i velké. 

S naším sedmiletý juniorem, jehož vědění kvůli uzavřené základce mírně pokulhává, jsme se rozhodli tuto akci sami vyzkoušet a trošku se po onom školním útlumu dovzdělat. 

Na objevné cestě doktora Elektrona 

Do Technického muzea v Brně jsme se vydali v sychravou a deštivou sobotu 23. května. Počasí nám nedovolilo trávit den venku, a tak jsme se hledali úkryt pod střechou této oblíbené instituce.  

Na úvod je nutné říci, že koronavirová krize je v útrobách stále cítit téměř všude, a návštěva tím zůstává poznamenaná.  Hned u vstupu si všichni povinně dezinfikují ruce a je jim měřena teplota. 

Prakticky polovinu zážitků z Technického muzea v Brně obvykle tvoří interaktivní prvky a vědecká herna, které jsou však momentálně nedostupné. Samotní zaměstnanci z toho nejsou nadšení, ale co se dá dělat. 

 

Čtěte také: V Americe se narodilo kotě se dvěma obličeji

Nejspíše i z tohoto důvodu přišlo muzeum se hrou Objevná cesta doktora Elektrona, díky které se mohou návštěvníci dostat k těch nejzajímavějším exponátům insituce – od prvních železných nástrojů ukutých samotnými Kelty, až po první automobil se spalovacím motorem či elektronové mikroskopy.  

Cílem hry je najít celkem deset stanovišť s konkrétním exponátem a odkazem na velikány, kteří tyto přístroje vynalezli. Nálepky ze stanovišť jednoduše vlepíte do hrací karty. Když jich máte všech deset, muzeum vás odmění pamětní mincí. 

Každá štace je doplněná o zajímavé informace. Například fakt, že první cestu prvního automobilu poháněného spalovacím motorem po celých 106 kilometrů řídila žena vynálezce Karla Benze. Nebo že konstruktér vodních turbín Kaplan byl tekutým živlem de facto posedlý. „Voda je hybnou silou mých nápadů,” říkával prý. 

Čtěte také: Dopady karantény: opice v Indii pouští draka

Slepí jak Galileo Galilei

Jedním z vynálezců, kterého mají účastníci hry najít, je Galileo Galilei. Přestože většinu dalších exponátů jsme našli bez problémů, tento svérázný italský astronom nám stále unikal.

Předpokládali jsme, že se jeho práce spojuje především s pozorováním hvězd. V oddělení optiky, která se nachází ve sklepních prostorách muzea, jsme na něj ale nenarazili. 

Když zaměstnanci muzea pozorovali naše tápání a pochodování tam a zpátky, chtěli nám pomoci. Bohužel ani jeden ze tří místních odborníků neměl ponětí, kde by se stanoviště Galilea mohlo nacházet. 

Galileo byl během vynálezání přístroje vystaveného v muzeu téměř slepý. My jsme však nakonec prozřeli a jeho stanoviště našli. Kde? To si zjistěte sami!

Kde se akce koná? 

Technické muzeum v Brně

Otvírací doba:

Pondělí – zavřeno

Úterý až pátek: 9:00-17:00

Sobota a neděle: 10:00-18:00

Jak se tam dostanu?

K technickému muzeu v Brně vede tramvajová linka č.12.

Vstupné

Vstupné

základní vstupné130 Kč
zlevněné vstupné*70 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)platí pro děti 6–15 let, každé další dítě zaplatí zlevněné vstupné320 Kč
žáci/studenti ve školních skupinách (ZŠ, SŠ, VŠ)nezahrnuje vstupné na programy ve výtvarně-technické dílně50 Kč
žáci MŠ ve školních skupináchnezahrnuje vstupné na programy ve výtvarně-technické dílně20 Kč
žáci/studenti – vstupné na programy ve výtvarně-technické dílně50 Kč